Cinsiyet Seçimi

bebek cinsiyet seçimi tüp bebek kıbrıs
bebek cinsiyet seçimi tüp bebek kıbrıs

Çağımızın teknolojisi sayesinde, Kıbrıs cinsiyet seçimi uygulamaları tüp bebek tedavisi ile mümkün hale gelmiştir. Kıbrıs’ta gerçekleştirilen PGT (preimplantasyon genetik tanı) yöntemi, çiftlere bebeklerinin cinsiyetini ve sağlık durumunu önceden belirleme imkanı sunuyor. Özellikle genetik hastalıkların önlenmesi veya aile planlaması amacıyla Kıbrıs cinsiyet seçimi tercih edilmektedir. 35 yaş üstü anneler veya genetik risk taşıyan aileler, Kıbrıs cinsiyet seçimi ve sağlıklı bir gebelik için PGT’ye başvurmaktadır. Bu gelişmiş teknoloji, hem cinsiyet belirleme hem de bebeklerin sağlığını garanti altına almak isteyen çiftler için Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır.

Cinsiyet Seçimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 1. Cinsiyet Seçimi Nedir?
  • Cinsiyet seçimi, tüp bebek tedavisi sırasında embriyonun cinsiyetinin belirlenmesi ve seçilmesi işlemidir.
 2. Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?
  • Embriyolar, genetik testler (PGD/PGS) ile incelenir ve istenilen cinsiyet seçilerek transfer edilir.
 3. Cinsiyet Seçimi Yasal mı?
  • Cinsiyet seçimi, ülkeden ülkeye değişen yasal düzenlemelere tabidir; bazı ülkelerde yasal, bazılarında yasaklanmıştır.
 4. Cinsiyet Seçiminin Başarı Oranı Nedir?
  • Cinsiyet seçimi, genetik testlerle yapıldığında %99’a yakın bir doğruluk oranına sahiptir.
 5. Cinsiyet Seçimi İçin Hangi Durumlar Uygun?
  • Ailedeki cinsiyete bağlı genetik hastalıkların önlenmesi veya aile dengesi için tercih edilebilir.
 6. Cinsiyet Seçimi Maliyeti Nedir?
  • Maliyet, klinik ve uygulanan testlere bağlı olarak değişir, genellikle tüp bebek tedavisine ek bir maliyet getirir.
 7. Cinsiyet Seçimi Etik mi?
  • Cinsiyet seçimi, etik tartışmaları beraberinde getirir ve bu konuda farklı görüşler bulunur.
 8. Cinsiyet Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Yüksek kaliteli bir klinik seçimi ve doğru genetik danışmanlık almak önemlidir.

Tüp Bebek Yönteminde PGT İle Bebeğin Cinsiyeti ve Sağlığı Nasıl Garanti Ediliyor?

Tıpta kesinlik olmamakla birlikte, Kıbrıs cinsiyet seçimi yöntemi, PGT (preimplantasyon genetik tanı) ile neredeyse %100 doğruluk oranına ulaşmaktadır. Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi sırasında yapılan bu işlem, anne ve babanın hücrelerinden elde edilen embriyolardan hücre alınarak gerçekleştirilir. Bu süreçte down sendromu gibi kromozomal hastalıklar da incelenir, sağlıklı embriyolar seçilir.

Kıbrıs cinsiyet seçimi, standart tüp bebek işlemleriyle benzerdir ve çiftlere özelleştirilmiş bir yaklaşım sunar. Çağımızın teknolojisi ile Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi sayesinde, çiftler gebelik öncesinde bebeklerinin cinsiyetini belirleyebilir ve bu konuda kesin bilgiye sahip olabilirler. Bu yöntem, Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi sürecinin bir parçası olarak çiftlere sunulmaktadır.

tüp bebek cinsiyet belirleme seçimi
tüp bebek cinsiyet belirleme seçimi

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte cinsiyet seçimi yapılırken PGT denilen preimplantasyon yönteminden faydalanılarak ayrıntılı bir genetik tarama işlemi yapılmaktadır. Söz konusu genetik tanı işleminin yapılması içinde anne adayının 10 günlük süre içerisinde tüp bebek tedavisine hazırlanır gibi hazırlanması gerekmektedir. Anne adayından alınan yumurtaların işleme hazırlanması için hekimin kontrolü dahilinde yumurtalar geliştirilmekte ve olgunlaştırılmaktadır.

Yumurtalar istenen büyüklüğe ulaşarak hazır hale geldiği zaman anestezi işlemi uygulanarak çok basit ve kısa süren işlemle toplandıktan sonra baba adayından alınan sperm hücreleriyle mikro enjeksiyon yöntemi kullanılarak döllenmektedir. Bu işlem esnasında sperm hücresi doğrudan yumurta hücresinin içerisine transfer edilmekte ve böylelikle dölleme işlemi gerçekleşmektedir.

Bu işlemin uygulanmasında görev alan embriyoloğun ve hekimin tecrübesi oldukça önemlidir. Çünkü yumurtaların döllenmesi işlemi rasgele seçilmiş olan sperm hücreleriyle yapılmamalı, hekimin gözetimi dahilinde spermlerin yapı ve hareketleri kontrol edilerek istenilen cinsiyetteki sperm hücreleriyle yapılmalıdır. Genetik tanı işleminden istenilen sonucun elde edilmesinde bu durum oldukça önemlidir.  

Preimplantasyon Genetik Tanı Süreci

Tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi döllenmenin 3’üncü günü 8 hücreli haldeki embriyolardan alınan tek hücre biyopsisi sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu biyopsiyle embriyoların genetik yapıları ve kromozom sayıları hassas olarak tek tek incelendiği gibi embriyoların kromozom yapıları da elde edilir ki bu kromozom yapıları embriyoların cinsiyeti hakkında yüzde 99 oranında kesin bilgi vermektedir.

Genetik Tanı Sürecinde İncelenen Hastalıklar Hangileridir?

Genetik kromozom analiz edilirken bebeğin cinsiyetini görebilmek için embriyoların kromozom yapıları incelenmekte ve bu inceleme esnasında aralarında down sendromu, turner sendromu, kromozom sayılarının normalden daha fazla olması yani trizomi, kromozom sayılarının normalden daha az olması yani monozomi gibi en fazla rastlanan 5 genetik hastalığın taraması yapılmaktadır. Genetik tanı sürecinde bu gibi kromozomal hastalıkları taşıyan embriyolar, sağlıklı olan embriyolardan ayrıştırılmaktadır.

Bu türden kromozomal rahatsızlıklar haricinde dünyaya gelecek bebeğe geçme riski taşıyan ciddi genetik rahatsızlıklara sahip çiftler ile her iki çiftin taşıyıcı olduğu durumlarda da çiftin sahip olduğu ya da taşıdığı genetik hastalığın geni incelenmektedir. Ancak bu genetik incelemenin yapılabilmesi için anne ve babadan kan örneklerinin 2-3 ay evvelinden alınması ve ayrıntılı bir analizin yapılması şarttır.

Annenin rahmine transferin gerçekleştirileceği gün çiftin belirlediği cinsiyette ve kromozomal hastalıklara karşı gerekli taramaların yapıldığı sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilmektedir. PGT yani preimplantasyon genetik tanı yöntemi cinsiyet belirleme olarak ön plana çıksa da bundan daha önemlisi dünyaya gelecek bebeğin sağlıklı olmasıdır. Embriyoların genetik taraması en başta yapıldığından dolayı amniyosentez gibi anne karnından sıvı alınmasıyla yapılacak uygulamaya gerek kalmaz.

Hangi Ülkelerde Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Yapılır?

Ülkemizin de aralarında olduğu çoğu ülkede PGT yöntemiyle tüp bebekte cinsiyet seçimine yasalarla izin verilmemiştir. Aralarında ABD’nin de olduğu yasalarla izin verilen ülkelerde ise PGT işleminin ücreti çok yüksektir. PGT yöntemiyle tüp bebekte cinsiyet seçimi Kuzey Kıbrıs’ta oldukça ekonomik ücretlerle yapılmasının yanı sıra alanında uzman ve tecrübeli hekimlerce yapıldığı içinde başarı şansı oldukça yüksektir. Bu nedenle aralarında ABD’nin de olduğu dünyanın dört bir ülkesinden her sene binlerce çift, dünyaya gelecek bebeklerinin cinsiyetini belirleyebilmek için Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren merkezlere müracaat etmektedir.

PGT yöntemiyle tüp bebekte cinsiyet seçimi işleminin süresi ise 18-20 gün aralığındadır. Bu sürenin 10-12 aralığında süren ön hazırlık sürecini çiftler kendi yaşam sürdükleri ülkelerde geçirirken, son bir haftalık tedavi sürecinin Kuzey Kıbrıs’ta geçirilmesi yeterlidir. Bu bir haftalık süreçte ise çiftler hem tedavilerini olmakta, hem de Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz havasında ve ortamında tatil yapmaktadırlar. Çiftler, iş yoğunluğundan veya diğer nedenlerden dolayı Kuzey Kıbrıs’ta 1 hafta kalamayacaklarsa da yumurta toplama işleminin yapılacağı gün Kuzey Kıbrıs’a gelip geri dönmeleri mümkündür. Ancak yumurta toplama işleminden 5 gün sonra transfer işleminin yapılabilmesi için yeniden Kuzey Kıbrıs’a gelmeleri gerekmektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisi
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Fiyatları