Hamilelikte 21. Hafta

hamilelikte 21.hafta
hamilelikte 21.hafta

Kıbrıs tüp bebek merkezi, hamilelik döneminde 21. hafta bebeğin boyunun daha hızlı uzadığı ve kilo alma hızının da daha çok arttığı dönem olduğunu belirtmektedir. Bu dönemde bebeğin kilosu 300 gr üzerine çıkmaya başlar. Boyu ise normal bir bebek gelişiminde ortalama 17 cm üzerine çıkmaya başlar. Anne karnının daha da belirgin olduğu dışardan bakıldığında hamile olduğunun kolay bir şekilde anlaşıldığı dönemdir. 21. hafta da bebeğin yüz hatları daha da belirgin olmaya başlar. Göz kapakları ultrason ile rahatlıkla görülebilir.

 Hamileliğin 21. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 21. haftasında bebek annenin aldığı besinlerin tatlarını almaya başlar. Duyu organları bu dönemde gelişmeye başlar. Anne rahmi 21. hafta da daha da genişlediği için bebek için de hareket alanı genişlemiş olur. Bu nedenle de önceki aylara göre daha sık hareket etmeye başlar. Bebekte bu evrede en önemli gelişme kalp kaslarının oluşması ve gelişmeye başlamasıdır.

Bebeğin bu dönemde kalp kasları gelişeceği için en önemli evrelerden biridir. Anne adayının her konuda dikkatli olması, sağlıklı besinler tüketmesi ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Bu dönemde bebeğin hareketlerinin artmasına bağlı olarak anne adayında karın ağrısı da olabilir.

Hamileliğin 21. Haftasında Annedeki Değişimler

Tüp bebek merkezi Kıbrıs, bu dönemde anne adayında en sık görülen durum bel ağrıları olarak belirtmektedir. Karın büyümesine bağlı olarak anne karnında çatlama olması da artar. Yüz bölgesinde, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlikler olmaya başlar. Hamileliğin 21. haftasında anne adayında genel değişim ciltte yaşanır.

Cilt yağlanmaya başar. Varis oluşumları artabilir. Ciltteki değişime bağlı olarak da anne adayında sivilce oluşumları artabilir. Anne adayında bu dönemde hafif sancılar olabilir. Anne adayının bu dönemde karşılaştığı her sorun için mutlaka doktora başvurması gerekir.

Önceki İçerikHamilelikte Alerji Neden Olur ve Nasıl Geçer
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer