Kıbrıs’ta Tüp Bebek Tedavisi

kıbrısta tüp bebek tedavisi
kıbrısta tüp bebek tedavisi

Günümüzde birçok çift, kısırlık probleminden dolayı en büyük hayalleri olan bebeklerini kucaklarına alamadıkları için tüp bebek merkezlerinde tedavi görerek bebeklerini kucaklarına almayı umut etmektedir. Fertilite tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalar, baba adayından alınan sperm örnekleriyle vücut dışında döllenmektedir. Gebe kalma yüzdesi çok yüksek olan tüp bebek tedavisi çok çeşitli doğurganlık problemi olanlara tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Kıbrıs tüp bebek tedavisine başlamadan evvel çiftlerin tedavi sürecini çok iyi idrak etmeleri, beklentilerini belirlemeleri ve önemli kararlar almaları gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde alınacak ilk önemli karar ise çiftlerin tüp bebek tedavisini nerede görecekleridir. Tüp bebek tedavisinde dünyanın gözde olan Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerin sayısı bir hayli fazladır. Kıbrıs tüp bebek tedavi merkezlerinin fiyatları oldukça makul olsa da güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışının yanı sıra uygulanan prosedürlerin çeşitliliği de çiftlerin Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde tüp bebek tedavisi görmeyi tercih etmelerinde önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Tedavisi Hangi Avantajları Sağlar?

Tüp bebek tedavisini Kıbrıs’ta görmenin sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajların başında ise tüp bebek tedavisinin gebelikle sonuçlanması için geliştirilen ek prosedürler gelmektedir. Klasik tüp bebek tedavisi döngülerinde artık bir kalıba bürünmüş olan tedavi programlarının her koşulda aynı şekilde uygulanması tedavide başarı şansını düşürmektedir. Ancak kısırlık problemi her insanda farklı sebeplerden kaynaklandığı ve sorunun şiddeti de farklı olduğundan dolayı herkesin ayrı şartlarda değerlendirilmesi ve tedavi programının bu şartlara göre belirlenmesi gerekir. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde uygulanan Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT), mikro TESE / TESA taşıyıcı annelik, mikroenjeksiyon (ICSI), sperm ve yumurta donasyonu gibi donasyon tedavi yöntemleri sayesinde kısırlık problemlerinin tümü çözüme kavuşturulmaktadır.

Kıbrıs tüp bebek merkezleri fiyat açısından da çiftlere çok ciddi avantajlar sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisindeki aşamalar incelendiği zaman birçok incelik içerdiği görülür. Tüp bebek tedavisi uygulanırken doğurganlık ilaçlarının yanı sıra cerrahi prosedürlere de gereksinim duyulabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde maliyeti yükselten gerekliliklerin tümü Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde uygulanan diğer lokasyonlar sayesinde daha düşük ücretlendirilerek maliyetler düşürülebilmektedir. Yine tüp bebek tedavisi için diğer ülkelerden Kıbrıs’a gelen çiftlere, konaklama ve ulaşım gibi imkanlarda tüp bebek merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Tüp bebek merkezleri birçok dili kendi lisanı gibi konuşan personelleri sayesinde her ulustan tedavi için kendilerine başvuran hastalara danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermektedir. Böylelikle hastalar tedavi süreci ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilmekte ve tüp bebek merkeziyle hastalar arasında sağlıklı iletişim kurulabilmektedir.

Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin hastalara hizmet veren laboratuvarları yeterli donanıma sahip olmakla birlikte personel kadrosunun uzman olması, yine alanında uzman ve deneyimli hekimleri bünyesinde barındırması ve hizmet anlayışının üstün kalitede olması da ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisini Kıbrıs’ta Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüp bebek tedavisi için Kıbrıs’ta ki tüp bebek merkezlerine müracaat etmek isteyen çiftler, tercih ettikleri tüp bebek merkezi ile bir ön görüşme gerçekleştirmelidir.

Çiftlerin tıbbi öyküsü, bireysel talepleri ve kısırlığa neden olan faktörler dikkate alınarak tüp bebek tedavisinin planlaması yapılmalıdır.

Tüp bebek tedavisine ihtiyaç doğuran sorunların sağlıklı olarak incelenebilmesi için bir takım tetkiklere gereksinim duyulabilir.

Tedavi programı şekillendikten sonra gerekli protokollerin tamamlanmasıyla tedavi sürecinin ilk başlangıç aşamasına geçilmelidir.

Tedavi süreci boyunca tüp bebek merkezi kontroller nedeniyle birçok kez ziyaret edileceği için ulaşım, konaklama gibi ayrıntıların çözüme kavuşturulması gerekir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan evvel kısırlığa neden olan faktörlerin cerrahi operasyon gerektirip gerektirmediğine dikkat edilmelidir. Cerrahi operasyonun gerekli olduğu hallerde bu operasyon tedavi başlamadan evvel yapılmalıdır.

Çiftler hem fiziksel, hem de psikolojik olarak kendilerini tedavi sürecine hazırlamalıdır. Tedavide başarı yüzdesinin yüksek olması için yaşam tarzının düzenli olmasına, olumsuz düşüncelerden ve stresten kaçınmaya dikkat edilmelidir.

Uyku kalitesinin yüksek olması hormonların sağlıklı seviyede tutacağından son derece önemlidir. Uyku kalitesine özellikle yumurta gelişiminin desteklendiği dönemde önem verilmesine daha fazla dikkat edilmelidir.

Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olan anne adayları tedavi öncesi ideal kiloya ulaşabilmek için bir beslen uzmanı rehberliğinde diyet yapmalıdır.

Normal beslenme tarzı ile yeterli seviyeye gelemeyecek olan vitamin ve mineral eksiklikleri için hekimin tavsiye ettiği takviye ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Yumurta ve sperm kalitesinin artmasına katkıda bulunan besinleri tüketmeye ağırlık verilmeli, alkol ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir.

Gebelikten evvel ve gebelik süreci boyunca kimyasal maddelerden, toksik maddelerden ve sağlığa zarar veren çevresel faktörlerden uzak durulmalıdır.

kıbrıs tüp bebek tedavisi merkezleri avantajları
kıbrıs tüp bebek tedavisi merkezleri avantajları

Tüp Bebek ile Nasıl Hamile Kalınır?

Tüp bebek tedavisi kadın üreme hücresi yumurtaların, erkek üreme hücresi spermler ile laboratuvar ortamında yani vücut dışında döllenmesiyle gebelik elde edilmesidir. Tüp bebek tedavi sürecinde anne adayının yumurtalıklarındaki yumurtalar tedaviye özel ilaçlarla uyarılmaktadır. Bu uyarılmayla birlikte gelişen yumurtalar ultrasonografi eşliğinde toplandıktan sonra baba adayından doğal yollardan ya da girişimsel yöntemlerle elde edilen sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenmektedir. Bu dölleme işlemi sonrasında gelişen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transferinin üstünden 10 gün geçtikten sonra anne adayına gebelik testi yapılarak tedavinin sonucu değerlendirilir. Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanması kişiden kişiye değiştiği gibi tüp bebek tedavisi deneme sayısına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tüp bebek tedavisi düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen doğal yollardan gebelik gerçekleşmeyen ya da çeşitli sağlık problemlerinden dolayı gebelik gerçekleşme şansı çok düşük olan çiftlere uygulanan yardımcı üreme yöntemine denilmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun süreden beri kullanılan yardımcı üreme yöntemi olup, günümüzde en fazla tercih edilen kısırlık tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi genellikle nedeni bilinmeyen kısırlık, tüplerin tıkanması, enfeksiyon, yaşın ilerlemesi, kilo, erkek sperm sayısındaki ya da kalitesindeki düşüklük gibi nedenlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanmaktadır.

Kıbrıs En İyi Tüp Bebek Merkezi

Kıbrıs’ta bebek sahibi olamayan çiftlere hizmet veren tüp bebek merkezi sayısı günümüzde 15’i geçti. Bundan 3 yaş önce Kıbrıs’ta hizmet veren tüp bebek merkezleri sayısı bu rakamın yarısı kadardı. Kıbrıs tüp bebek tedavi merkezlerinin başarı oranının yüksek ve fiyatların cazip olması başvuru yapan hasta sayısını artırdığından tüp bebek tedavi merkezi sayısı da doğal olarak hızla artmıştır. Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi almaya karar veren çiftler ise ‘En iyi tüp bebek merkezi Kıbrıs’ ile ilgili çok sayıda araştırma yapmaktadır.

Kıbrıs’ta Girne’de, Lefkoşa’da ve Magosa’da hizmet veren Kıbrıs tüp bebek tedavi merkezleri Türkiye dahil Avrupa’nın pek çok ülkesinden, Kanada, Amerika, Türki Cumhuriyetler ve Avustralya gibi uzak ülkelerinde aralarında bulunduğu birçok ülkeden kendilerine müracaat eden çiftleri en iyi şekilde ağırlamakta ve onların hayallerinin gerçekleşmesi için en iyi hizmeti en kaliteli şekilde sunmaktadır.

Kıbrıs Tüp Bebek İçin Evlilik Şart MI?

Türkiye’de resmi olarak evli çiftler haricinde tüp bebek tedavisine izin verilmemektedir. Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisini düzenleyen yasalar daha geniş kapsamlı olduğundan ve tüp bebek tedavisinde evlilik şartı aranmadığından dolayı tüp bebek tedavisi evli olsun ya da olmasın herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

kıbrıs tüp bebek için evlilik şart mı
kıbrıs tüp bebek için evlilik şart mı

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi hekim tarafından onaylandıktan sonra çiftleri birçok aşamadan oluşan tüp bebek tedavi süreci beklemektedir. Tüp bebek tedavisinde amaç anne adayının yumurtalıklarından toplanan olgun yumurtaların laboratuvar ortamında baba adayının sperm hücreleriyle döllenmesi ve gebeliğin elde edilmesidir. Yumurta döllendikten yani embriyo oluştuktan sonrada anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir.

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi yaklaşık 20 gün kadar sürmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde tedavi programı kişiye özel belirlendiği için tüp bebek tedavi sürecindeki aşamalar bazen parçalara ayrıldığı için tedavi süreci uzayabilmektedir. Bu sürenin sadece birkaç günü Kıbrıs’ta bulunulması yeterlidir.

Tüp Bebekte Embriyo Rahime Kaç Günde Tutunur?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından toplanan yumurtaların baba adayının spermleriyle döllenmesi sonucu elde edilen embriyonun rahme tutunma süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Embriyonun rahime tutunmasına engel bir sağlık problemi yoksa embriyo rahime ortalama 7 ila 10 gün aralığında tutunmaktadır. Embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesinin üstünden 12 gün geçtikten sonra gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için anne adayına gebelik testi yani B-hCG testi yapılır. Aynı test embriyo transferinin 14’üncü gününde de tekrarlanır. Bu testlerin ikisinin de sonucunun pozitif olması gebeliğin gerçekleştiği anlamına gelmektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek İçin Kaç Deneme Yapılabilir
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Doktorları